PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34255}

Szara strefa

The Grey Zone
7,1 4 026
ocen
7,1 10 1 4026
Szara strefa
powrót do forum filmu Szara strefa

Ciezko powiedziec o filmie opowiadajacy o tym temacie ze jest to dobry film.Coz tematyka kazdy wie jaka,sceny calej procedury holocaustu bardzo dobre istna fabryka smierci.Gra aktorska taka sobie Pan Harvey Keitel zupelnie nie pasowal wedlug mnie do tej roli i jego gra byla kiepska.Ostatnio interesuje sie tematyka holocaustu przypadkowo natrafilem na ten film czy ktos moze mi polecic ksiazki filmy o tej tematyce ??.Wypisze co juz widzialem/czytalem:

Ksiazki
5 lat kacetu S.Grzesiuk - swietna ksiazka
Pracownia doktora Mengele-film jest czesciowo oparty na niej.
Autobiografia Rudolfa Hossa komendata KL Auschwitz-jeszcze nie czytalem dzis zaczynam.

Filmy:
Szara strefa
Ucieczka z sobiboru-stary film

Prosiblym o wypisanie tytulow ksiazek/filmow co warto zobaczyc.
Pozdrawiam

rosi10

książki:

Chłopiec w pasiastej piżamie
Dymy nad Birkenau
Medaliony
Zdążyć przed Panem Bogiem


Filmy:
Lista Schindlera
Życie jest piękne
Pociąg życia

ocenił(a) film na 7
rosi10

Książka:
Miklós Nyiszli - Byłem asystentem doktora Mengele

Film (mini serial):
Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie" - tego jeszcze nie widziałam, ale podobno bardzo dobry

ocenił(a) film na 4
rosi10

na początek dwie podstawowe książki jak sie z nimi zapoznasz to przejdziemy dalej. 1. nazisci i ostateczne rozwiazanie autor Laurence Rees 2.Auschwitz nazisci ostateczne rozwiązanie autor ten sam

rosi10

Zalezy czy cie interesuje dokladne opisy to np " Numery mówią" polecam badrzo, czy np jakis duchowy sens tego to ksiazki i wiersze bylej wiezniarki Haliny Birenbau czy ks Manfreda Deselars(nie pamietam jak sie go dokladnie pisze). Przyznaje ze najobszerniejsza biblioteka na ten temat miesci sie w samym muzeum KL Aushwitz. A np Więzien nr 3873, opowiada juz o tym jaka tragednia dziala sie na Majdanku. A z filmow to tez sporo. Rzadko fabularne ale dokumantalnych jest od groma.

rosi10

film: Ostatni pociąg. Wiosna 1943 roku. Kilkuset Żydów zostaje wysłanych z Berlina do obozu zagłady w Oświęcimiu.

ocenił(a) film na 5
bez150

Filmy:
- Amen
- Życie jest piękne
- Chłopiec w pasiastej piżamie
- Lista Schindlera
- Pianista

Książki:
- Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski
i oczywiście:
- Medaliony - Zofia Nałkowska

rosi10

Książki:
Opowiadania :Tadeusz Borowski
Inny świat - Grudziński książka o łagrach radzieckich

sebster1987_2

Nawet fajne Borowski i Grudzinski wlasnie na lekcjach to omawiam:D Alei tak najciekawsza byla biografia Rudolfa Hossa

ocenił(a) film na 8
rosi10

Jeśli chodzi o ścisłe odniesienie do tematyki Sonderkommando (tzw. palaczy zwłok) to z książek polecam:
"...płakaliśmy bez łez...": Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz - Gideon Greif
z filmów natomiast:
"Z kroniki Auschwitz" (odcinek 5);
"Anus mundi" (reż.W.Królikowski).

ps. "Byłem asystentem doktora Mengele" i "Pracownia doktora Mengele" to ta sama książka.

rosi10

Niedawno dwukrotnie w niewielkim odstępie czasowym na TV Polonia pokazywano dokumentalny film, w którym występuje były więzień pełniący funkcje fotografa w Auschwitz. Bardzo ciekawa i wiarygodna relacja.

rosi10

Przedeszystkim Borowski, moim zdaniem beletrystyka nie wydała lepszego tytułu w tym temacie.
Primo Levi - "Jesli istnieje człowiek" - jest dla tzw. cywilazacji zachodu tym, czym "Archipelag Gułag" w temacie łagrów.


Jeśli chodzi o opracowania naukowe, to wspomniany wyżej Rees, Także Ian Kershow - trzy częściowa bigrafia Hitlera. Niedosteona jeszce w Polsce praca Raula Hilberga - "Destruction of the European Jews". Ale przede wszystkim, niedawno znowu wydana ksiązka Zygmunta Baumana "Nowoczesność i Zagłada"-Absulutnie genialna ksiązka, ksiązka, jakiej (przynajmniej w obrębie socjologii) jeszce nie było.

Co do filmów, to do wyżej wymienonych mogę jeszcze dodoać "Wybór Zofii".

rosi10

film: Thriumph of the Spirit.
Historia boksera w niemieckim obozie.

koras85

Poza skalą. Bardziej zaznajamiająca z Zagładą, może być już tylko wyprawa do obozu. Nie śmiem oceniać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones