PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34255}

Szara strefa

The Grey Zone
7,1 4 029
ocen
7,1 10 1 4029
6,0 2
oceny krytyków
Szara strefa
powrót do forum filmu Szara strefa

Warte obejrzenia

użytkownik usunięty

Nie znam wszystkich obrazów o obozach, o warunkach tam panujących, ale tu mimo wszystko całkiem dobrze oddano realia tam panujące (o ile można użyć takich słów w tym wypadku oraz o ile nie myli mnie moja wizja takich warunków).

Nie wiem ile powstało filmów o Sonderkommando, ale tu kilka scen przemówi lepiej, niż opisy świadków tamtych wydarzeń, czyli członków załóg. Nie wiem jak z realizmem - ale coś w końcu trzeba było pokazać - sceny ze spalaniem zwłok, z wejściem do łaźni, na placu przed barakami, gdy zmuszano kobiety do przyznania się po co im proch.

Mnie zawsze zastanawia co ludźmi kierowało, że byli bezwolnymi marionetkami. Scena, gdy 100 mężczyzn (Żydów) leży na trawie, otoczeni Niemcami, jeden Niemiec chodzi i zabija każdego z nich - co powodowało, że nikt się nie poderwał? Tak jak ta kobieta, która rozstała się z życiem, by nie zabijano innych więźniarek? Zresztą całe Sonderkommando - na co liczyli? Czy Niemcom nie poszło za łatwo z Żydami właśnie dzięki nim samym?

Ten film jest drastyczny, ale "Zapamiętaj imię swoje" powinni oglądać 6-sto klasiści - może wtedy nie robili by sobie zdjęć na tle pieców krematoryjnych (wchodząc do nich nawet).

Nie dawno oglądałem inny film - o lekarce - która zabijała dzieci po narodzinach - w obozie - by matki mogły przetrwać (nie chcę szukać tytułu). Tam nakłady były dużo większe, ale "Szara strefa" zrobiła na mnie większe wrażenie. Polecam.

A wiesz może jak nazywał się ten film o tej lekarce, która zabijała dzieci po narodzinach?, bo widziałam go już kiedyś i chciałabym ponownie go obejrzeć :)

Zgadzam się. Czytałem dużo nieprzychylnych opinii o tym filmie ale uważam , że jest świetny. Mroczny, bez wodotrysków, bardzo realistycznie oddano twarde i bezlitosne warunki w obozie.
Można by się spierać czy w przemyśleniach "liderów" sonderkommanda nie ma zbyt dużo patosu ( nie chce żyć po tym, jak spojrzę w oczy ludziom itp), uważam, że w tym miejscu twórców poniosła trochę wyobraźnia i polityczna poprawność nie zastąpiła realizmu.
Ale bez wątpienia film jest taki jaki być powinien, klimat jest niesamowity, można podejrzewać, że właśnie w ten sposób to wyglądało.

Sporo wcześniej robiono filmów tego typu, ale zawsze uważałem , że brak koloru (dawniej-wiadomo , filmy czarno-białe, ale np "lista Schindlera" -specjalnie), odrealnia te wydarzenia. Czarno- białe filmy dają mi wrażenie odległości tych wydarzeń, natomiast w kolorze uświadamiam sobie natychmiast, że były niedawno czasy, gdy działy się takie rzeczy, niesamowite wrażenie zrobiły na mnie np. kolorowe filmy kręcone przez Niemców w gettcie warszawskim.
Oglądałem sporo takich materiałów w mono, ale w kolorze to po prostu zwala z nóg. Max odbiegłem od tematu, trochę mnie poniosło.

Generalnie - film niesamowity i robi mocne wrażenie, przy nim takie obrazy jak np "Ucieczka z Sobiboru" wyglądają tandetnie. Po pierwszym obejrzeniu, sporo myślałem o filmie i o czasach o jakich opowiada. Film grozy, prawdziwszej niż niejeden horror.

ocenił(a) film na 8

co do pieców to ja robiłem tam fotki ale nigdy nie wlazłem do pieca

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones