PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34255}

Szara strefa

The Grey Zone
7,1 4 024
oceny
7,1 10 1 4024
Szara strefa
powrót do forum filmu Szara strefa

książkę przeczytałem jednym tchem, uważam, że jest doskonała i naprawdę przerażająca. Ma się wrażenie, że to co się działo nie stało się wcale tak dawno temu. Sięgnąłem po film, ok jak na TV produkcję to naprawdę na poziomie, ale poza kilkoma nieścisłościami jakie były w książce musiał wskoczyć od samego początku anty-polski akcent :

Abramowicz - A co mnie obchodzą Polacy ?

I najważniejsze zdanie, które wypowiada pewien SSman pod koniec :

- Nie udawajcie bohaterów, to wam się nie opłaci, zbieracie broń od polskich partyzantów, którzy i tak was nienawidzą i dawno was sprzedali.

WTF ? Do dzisiaj nie wiem, czemu Żydzi z USA ciągle nas tak szkalują ? W Vaad Yashem nikt nie ma tylu odznaczeń Sprawiedliwi wśród Narodów Świata co Polacy, a jednak wciąż tak się dzieje. Czasami mam wrażenie, że Żydzi w USA i w Izraelu to zupełnie inne nacje. Z resztą, ciekawostka Żydzi z Izraela muszą mieć wizę by wjechać do USA, tamci Żydzi chyba gardzą Polakami i Żydami z Europy bo dawno się pomieszali i stali się inni. Może i za to musieli tak masowo ginąć, Rotschild wspierał Nazistów finansowo.

Nic nie jest czarne ani białe. Niestety.

ocenił(a) film na 8
Cobra_Choke

A ja się żadnych antypolskich akcentów nie dopatrzyłem. Może to kwestia przewrażliwienia...?
Słowa Abramowicza dowodzą tylko, że los innych więźniów był mu trochę obojętny. Żydzi pochodzący z różnych krajów sami często traktowali się jak obcy sobie ludzie (bo tak było). Pamiętaj, że akcja książki i filmu rozgrywa się jednak w specyficznej grupie więźniów, którzy - delikatnie mówiąc - mieli okazję trochę się znieczulić na los innych.
A esesman raczej nie pełni w tej historii roli wyroczni. Zresztą "polscy partyzanci" za dużo nie tylko dla Żydów, ale dla więźniów obozów i ofiar niemieckiej polityki w ogóle nie zrobili za wiele. Bo czy mogli?

Trickster

Robili co mogli, przecież przynosili im broń i ładunki wybuchowe, przecież partyzanci to nie było dobrze zaopatrzone wojsko i też mieli problem ze sprzętem. Essesman nie pełni wyroczni, ale on wyraźnie powiedział, że nie nie obchodzą, ale, że ''nawet polscy partyzanci, którzy przynoszą wam broń wami gardzą''. To mocne słowa, ale ogólnie masz też dużo racji, kwestia Abramowicza jawi mi się teraz inaczej, i fakt, pamiętam dokument jak Żydzi z Łódzkiego getta mówili, że jak przyjechali na Bałuty w 44 roku to ci z Polski śmiali się z nich i traktowali jak obcych, tamci mówili po niemiecku i do tego byli chrześcijanami. Ogólnie nie było, źle w sumie jak Abramowicz znów coś gadał o Polakach to ten łysy ten szef tego kommanda powiedział, że czy nie robi mu się niedobrze jak palą polskich Żydów.

Ciężkie to były czasy i bardzo okrutne, końcówka mnie wzruszyła jak wszyscy z tego kommanda po wysadzeniu krematorium leżeli, tych dwóch rozmawiało ze sobą, a essesman chodził i strzelał do nich. Jeden po drugim, a ci tak przez chwilę sobie pogadali o tym Budapeszcie i o tym, że by byli sąsiadami.

David Arquette zagrał bardzo dobrze.

To co w filmie było naprawdę mocno pokazane to to jak ludzie wchodzili do komory, drzwi się zamykały, i po chwili było słychać te krzyki. Wtedy właśnie Arquette po zabiciu tego dziadka tak siedział w takim szoku. Bardzo realistyczne.

ocenił(a) film na 8
Cobra_Choke

"Essesman nie pełni wyroczni, ale on wyraźnie powiedział, że nie nie obchodzą, ale, że ''nawet polscy partyzanci, którzy przynoszą wam broń wami gardzą''."

Ten sam esesman wypowiedział się również obszernie na temat Żydów, którymi gardzi, odkąd nadzoruje pracę Sonderkommanda, bo - jego zdaniem - tylko członkowie tego narodu mogliby tak ochoczo rwać się do pomocy w mordowaniu swoich najbliższych w zamian za garść osobistych korzyści. Oczywiście, parafrazuję, ale sens słów był dokładnie taki.
Czy w takim razie film jest antysemicki?

Albo antywęgierski, skoro ukazuje węgierskiego doktora jako kolaboranta, pal sześć, że z przymusu? (Nawet pod przymusem miał przecież wybór).

A gdyby te pytania retoryczne nie były wystarczającym argumentem, to jeszcze dopowiem, że prywatne zdanie jednego czy dwóch bohaterów na dany temat NIE jest tożsame z przekazem filmu. Zresztą, z dialogów na temat Polaków w tym filmie naprawdę nijak nie wynika, że Polacy ogółem są źli, tylko że Żydzi z Sonderkomanndo mają dość odwlekania buntu i uważają, że są zdani wyłącznie na siebie. Mimo wszystko - jest różnica.

ocenił(a) film na 1
LucreciaLeVrai

Polacy nie byli ani źli, ani dobrzy. Byli współofiarami. W Auschwistz zginęło 70-75 tys. Polaków. Czy to naprawdę tak mało? A na zachodzie wszyscy, że to był ,,polski" obóz. Gardzę tą ich nauką. Gardzę tą ich wiedzą. Niech się douczą prawdziwej historii.
Polacy i Serbowie są chyba jedynymi europejskimi narodami które mogą porównywać swoje cierpienie do cierpienia żydów. Co prawda ci ostatni cierpieli w o wiele większym stopniu ale Polacy i Serbowie też byli ofiarami niemców. Faktów historycznych nie zmienimy.

Shadow_dawnego_ggggggg

warto przy tym zauważyć iż według badań liczba Żydów, którzy zginęli w niemieckich obozach koncen­tracyjnych wynosi od 300.000 do 500.000 osób - czyli TROCHĘ MNIEJ NIŻ 6 MILIONÓW

Shadow_dawnego_ggggggg

Twierdzisz, że żydzi cierpią bardziej od innych? Nie jesteś czasem żoną posła Boni? Tego co dostał z dłoni?

ocenił(a) film na 1
Ork_wojownik

Witaj. Coś ci się pomyliło. Nie chcę mieć nic wspólnego z antypolskimi oszczerstwami.
Nie lubię mieszania sztuki z polityką. Zwłaszcza polityką opartą na kłamstwach.
Jestem facetem, nie kobitą.
A co do cierpienia: teraz to najbardziej cierpią Palestyńczycy.

Shadow_dawnego_ggggggg

Po prostu nie rozumiem w jaki sposób jakiś naród cierpi bardziej od innych. Czy Żydzi mają jakieś większe receptory albo krótsze połączenia neuronowe? Bardziej skomplikowany układ nerwowy? Jak Polacy umierają, to jest to śmierć, jak śmierć, a gdy umierają Żydzi, to jest to metafizyka i spotkanie z najwyższym?

ocenił(a) film na 1
Trickster

KODomici, POKOwcy, lewacy wszelkiej maści, zrozumcie jedno: autostrady i drogi służą do jeżdżenia, normalni ludzie (poza tym, że muszą uważać na Covid) muszą załatwiać swoje codzienne sprawy. Dajcie im spokój, nie blokujcie dróg
https://wiadomosci.wp.pl/strajk-kobiet-potracil-protestujacych-policja-szuka-spr awcy-6568909060876992a
W piątek przez 30 minut musiałem, czekać aż tramwaj odjedzie, bo agresywny tłum wrzeszczący ,,jebać PiS" zastawiał drogę.

ocenił(a) film na 8
Shadow_dawnego_ggggggg

nie na temat ale też i cudów się spodziewać nie ma co... trzeba było iść piechotą, przewietrzyć tę szarą breję, którą na wyrost nazywasz mózgiem. Tak od serca: Jebać PiS"

ocenił(a) film na 1
Pawelcs

pawle sienawski, przypominam, że od j.e.b.a.n.i.a (j.e.b.a.n.i.e to podstawowa czynność s.e.k.s.u.a.l.n.a) odór wydziela się z twoich niewietrzonych spodni. Trzeba je przewietrzyć w przerwie między j.e.b.a.n.k.i.e.m. Swoją drogą kogo ,,j.e.b.i.e.s.z"? PiS to raczej nie ona, tylko on. Tylko czy ten PiS tego chce?

ocenił(a) film na 1
Pawelcs

pawle sieniawski, zobacz co się dzieje już na tym świecie: wszystkim przeszkadza prawicowy Jarek, nikomu nie przeszkadza prawicowy Bibi. Teraz rozpętał wojnę aby utrzymać się przy władzy. Myślałem: a to drań. I wtedy szok - dowiedziałem się że miał go zastąpić Lapid. No nie, gdyby Lapid został premierem, to wszyscy by mówili: to ten biedak, któremu Polaczki zabili mamusię. Nie, to już wolę Bibiego. Dlaczego w Polsce nie można wybrać Jaro (bo się cały świat oburza), a my musimy wybierać między dżumą, a cholerą. Oczywiście tobie zarówno Bibi, a tym bardziej Lapid odpowiadają, tak?

Cobra_Choke

Nie rozumiem, twoim zdaniem SSman miał chwalić Polaków i podnieść na duchu żydów mówiąc im jak to dobrze robią?

ocenił(a) film na 6
Cobra_Choke

Czy książka jest o takim samym tytule, co film? I kto jest autorem? Dziękuję za odpowiedź.

ocenił(a) film na 5
AgaLub

Dołączam się do pytania, tytuł książki :)

MatiasPL96

Pierwsze wydania - "Pracownia doktora Mengele".
Kolejne wydania miały już tytuł "Byłem asystentem doktora Mengele", ale chodzi o tą samą książkę.

ocenił(a) film na 1
Cobra_Choke

W Vaad Yashem jest tylko 7 tyś. drzewek dla Polaków, ale szacuje się że powinno być z jakie 100 tys. To mówi samo za siebie. Coś Isakowicz - Zaleski mówił jak to niesprawiedliwie rozdziela się te drzewka (bodajże w jego rodzinie nikt nie dostał, a powinni dostać).

Cobra_Choke

Przeczytaj "Ucieczkę z Sobiboru" Ocalałego z Zagłady Thomasa Toivi Blatta. Są tam ciekawe fragmenty na temat nastawienia Polaków do Żydów w czasie okupacji, zarówno przyjaznego i pomocnego, jak i nienawistnego i agresywnego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones