PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34255}

Szara strefa

The Grey Zone
7,1 4 024
oceny
7,1 10 1 4024
Szara strefa
powrót do forum filmu Szara strefa

Nie jest to film łatwy ani przyjemny, opowiada o rzeczach o których wolelibyśmy nie myśleć. A jednak dobrze jest ten obraz obejrzeć i zdać sobie sprawę z tego, że przyszło nam żyć w relatywnie szczęśliwych czasach dla naszego regionu. Uświadomić to sobie po raz kolejny...

Więcej o filmie na:
http://komet.blox.pl/2008/08/Nadzieja-na-zachowanie-odrobiny-nadziei-i.html

ocenił(a) film na 8
Gerard_Wolcott

Zgadzam się z moim przedmówcą - oby nikt już nigdy nie ginął w taki sposób, nieważne jaka narodowość czy wyznanie

ocenił(a) film na 8
tepee

a w inny sposób to OK?

ocenił(a) film na 8
Korekta

nie łapmy się za słówka :-) a tak na poważnie, śmierć powinna być godna i szczątki ludzki powinny być traktowane z szacunkiem, a nie jako nawóz - o to mi chodziło w mojej wypowiedzi

ocenił(a) film na 8
tepee

Dla wielu osób rozsypanie ich prochu po ziemi/wodzie jest właśnie wykazaniem im szacunku i wyraźnie tego sobie życzą. Hindusi palą zwłoki i to jest OK w ich wielomilionowej kulturze.

ocenił(a) film na 8
Korekta

o ile dobrze pamiętam, to w Auschwitz nie zginął żaden Hindus, więc nie wiem, jak się to ma do nacji, które zginęły zamordowane w obozie, a ich prochy użyźniły okoliczne pola?

ocenił(a) film na 8
Korekta

W obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau nie chodziło o okazanie szacunku! Rozsypywano prochy z krematoriów, by zatrzeć ślady potwornych zbrodni. Kilka osób z mojej rodziny tam zginęło, przecież obóz początkowo był przeznaczony dla polskich więźniów politycznych, a wg tych niemieckich hitlerowskich zbrodniarzy, każdy, kto choć się skrzywił okupantowi był "polityczny". Więc nie pisz o Hindusach i innych obyczajach, bo to tak, jakbyś się naśmiewał z tych koszmarnie tragicznych faktów.

ocenił(a) film na 8
IrenaSz

nie naśmiewam się. Krytykuję tylko opinię "śmierć powinna być godna i szczątki ludzki powinny być traktowane z szacunkiem, a nie jako nawóz - o to mi chodziło w mojej wypowiedzi" bo przecież my tez trafiamy do ziemi i jesteśmy jej nawozem, wszyscy. I co? raban bo nas się nie szanuje? Niektórzy sobie wręcz życzą niezgodnego z pl prawem rozsypania po polu czy na morzu i to jest też wymiar szacunku. Uważam za nietrafne wskazanie że "szczatki ludzkie nie powinny być nawozem" i że sam akt rozsypywania prochów jest pozbawieniem szacunku skoro są tak zazwyczaj oddawane glebie a czesto nawet na życzenie. i tak do ziemi trafisz. No bo gdzie?

ocenił(a) film na 8
Korekta

Rozumiem. Dla mnie tez rozsypanie prochów jest pełne szacunku, skoro taka była wola zmarłego. Ale faktem jest, że mówiąc o tak ciężkich zbrodniach nie możemy łapać się za słówka. Śmierć człowieka powinna być traktowana z szacunkiem - takie są obyczaje chyba we wszystkich narodach, a w krematoriach Auschwitz traktowano ciała jak śmieci, rzucano nimi jak szmatami, to było potworne i ohydne. Ten film jest straszny, ale powinien być obejrzany, zwłaszcza przez tych, którzy nie maja pojęcia o okropnościach obozów koncentracyjnych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones